Son dakika haberi: Marmara Denizi’nde gemi battı! Mürettebat kayıp

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Marmara Denizi’nde İmralı Adası’nın güneybatısında su alan 69 metre boyundaki kargo gemisinin battığı ifade edilirken, gemideki 6 mürettebatın kurtarılması için bölgeye 3 bot ve 1 helikopterin gönderildiği açıklandı.

BAKAN URALOĞLU: ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,“Sabah saatlerinde Batuhan-A isimli gemiyle sinyaller kesildi. Son duruma bakacak olursak botlar bölgeye ulaştı ancak gemiye dair bir bulguya henüz rastlanmadı. Arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Ümidimiz mürettebata sağ salim ulaşmak. ” açıklamasında bulundu.

TAHLİSİYE BOTLARI OLAY YERİNE GÖNDERİLDİ
 

Adanın güneybatısında su alan “Batuhan A” isimli 69 metre boyundaki genel kargo gemisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait KEGM-6 ve KIYEM-4 hızlı tahlisiye botlarının olay yerine ivedilikle yönlendirildiği kaydedildi.

BURSA VALİSİ DEMİRTAŞ’TAN İLK AÇIKLAMA

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, olayın ardından bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı iki ekibin yanı sıra Balıkesir’in Bandırma ilçesinden bir ekibin gönderildiğini söyledi.

“6 MÜRETTEBATIN KURTARILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Vali Demirtaş, “Su alarak batan gemide, Türk vatandaşı oldukları değerlendirilen 6 kişilik mürettebatın kurtarılması için çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.” dedi.

“BÖLGEDEKİ DALGA BOYU 3 METREYE YAKLAŞIYOR”

Geminin battığı bölgede dalgaların boyunun 3 metreye yaklaştığını aktaran Demirtaş, Sahil Güvenlik Komutanlığının Mudanya ilçesindeki yerleşkesinde çalışmaları koordine ettiğini dile getirdi. Demirtaş, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin bölgede çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: GEMİYE DAİR BULGUYA RASTLANMADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelen son dakika açıklamasında, “Saat 07.12 itibarıyla Batuhan A isimli gemiden alınan AIS sinyali de kesilmiştir. TCSG 313 botu bölgeye ulaşmış olup, bölgede gemiye dair bir bulguya rastlanılmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

AYNI GEMİ DAHA ÖNCE DE KARAYA OTURMUŞ

“Batuhan A” gemisinin 2 Nisan 2021’de yük boşaltmak için Çanakkale’nin Biga ilçesinde Karabiga belde Belediyesine ait limana yaklaştığı sırada karaya oturmuştu.

Gemi, kaptanın çağrısı üzerine bölgeye giden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait “Türkeli” isimli römorkör tarafından çekilerek, 2 gün sonra bulunduğu bölgeden kurtarılmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x