CANLI BLOG | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

T24 Dış Haberler

Hamas’ın İsrail’e saldırması ve İsrail’in karşılık vermesiyle başlayan savaşın dördüncü gününde, İsrail’in kapsamlı bir kara harekatını ne zaman başlatabileceğine dair tartışmalar yapılıyor. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Hamas’a karşı “çok fazla güç kullanacağını” ifade ederken, ordunun saldırıya verdiği karşılığın “henüz yeni başladığını” söyledi. İsrail’in vereceği karşılığın, sivil ölümleri artırabileceğinden korkuluyor. Öte yandan, hastanede hala ağı yaralılar bulunduğu için İsrail’de de can kaybının artış göstereceği düşünülüyor. 

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, pazartesi günü yaptığı açıklamada Gazze Şeridi’ni tamamen abluka altına alacaklarını ve bölgeye gıda, yakıt, elektrik ve su girişini komple durduracaklarını belirtti. Hamas da İsrail’in sivilleri uyarmadan yaptığı her hava saldırısı içi bir İsrailli sivili infaz edeceğini duyurdu. 

Gazze Şeridi’nde altyapı yapılan saldırılar nedeniyle büyük zarar görürken, elektrik akışının durdurulmasıyla bölge karanlığa gömüldü.

Britanya, ABD, Fransa, İtalya ve Almanya’nın liderleri, Hamas’ı kınayan ortak bir açıklama yaptı. ABD de bölgeye savaş gemileri ve uçakları göndermenin yanı sıra İsrail’e cephane verecek. 

Cumartesi gününden bu yana yaklaşık 900 İsrailli ve 704 Filistinlinin öldüğü açıklandı. 

İşte savaşın 4. gününde dakika dakika son gelişmeler…

05.04 | Filistin Cumhurbaşkanı’nın Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor

Rus RBC yayınına göre Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın Rusya’ya gelebilmesi için çalışmalar yapılıyor. 

Filistin’in Moskova Büyükelçisi Abdel Hafiz, “Sayın Abbas’ın buraya gelmesi için anlaşmaya varıldı. Ziyaretin ne zaman olacağı konusunda Kremlin’den resmi bir açıklama bekliyoruz” dedi. 

04.19 | Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Mantığın sesi kazanmalı

Mısır Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde savaş hakkında konuşurken “mantığın sesi kazanmalı” dedi. 

İkili, devam eden çatışmanın bölgedeki istikrarı tehdit ettiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. 

01.50 | Beyaz Saray: İsrail’e asker gönderme niyetimiz yok.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD yönetiminin İsrail’e asker göndermeyeceğini ancak bölgede ABD’nin çıkarlarını koruyacağını söyledi. 

Kirby, ABD’nin İsrail’in güvenlik taleplerini hızlıca yerine getirmeye çalışacağını söyledi.

İran’ın Hamas destek vererek “olaylara bir derecede suç ortağı olduğunu” söyleyen Kirby, İran’ın saldırılarda direkt bir rol oynadığına dair ise kanıt görmediklerini bildirdi. 

00.57 | Britanya, ABD, Fransa, İtalya ve Almanya’nın liderlerinden Hamas’ı kınayan ortak açıklama.

Britanya, ABD, Fransa, İtalya ve Almanya’nın liderleri az önce “Hamas’ı ve onun korkunç terör eylemlerini açık bir şekilde kınadıklarını” dile getiren bir açıklama yayımladılar.

Ortak açıklama, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Britanya Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesinin ardından geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x